výchova

 

Každé kotě je osobností, s povahou se rodí a my jí můžeme ovlivnit svým přístupem. Stálým kontaktem, jemným zacházením, hraním a citlivou, ale důslednou výchovou, lze přirozenou hravost, přítulnost a inteligenci ještě zintenzivnit. Koťata od chovatelů věnujících se chovu důsledně a intenzivně, jsou výjimeční společníci a mazlíci.

 

Kočka svou inteligencí dokáže pochopit jisté mantinely, které nastavíme, ale nemůžeme očekávat, že je bude dodržovat i za naší nepřítomnosti.   

Nikdy kočku netrestejme rukou.

Naše ruka kočku mazlí, dává jí jíst a hraje si s ní.

 

 Když si kotě přivezeme od seriózního chovatele, je socializováno, jeho povaha se bude vyvíjet a my můžeme nebo bychom měli utvořit jisté hranice.

V případě, že vám kočka bude lézt tam, kam nechcete (kuchyňská linka, stůl), kočku napomeňte a sundejte. Udělá-li to znova, kočku okřikněte nebo rovnou použijte rozprašovač na vodu a kočku jim postříkejte. Případně tleskněte, udělejte hlasitý zvuk a kočka bude vědět, že při něčem co dělat nemá pak proběhne něco, co se jí nelíbí. V tomto případě je důležitá trpělivost a důslednost, aby kočka měla čas pochopit a naučit se nová pravidla.

Kotě, které, není socializované například z důvodu brzkého odběru od matky (dříve než ve 12tém týdnu věku), či je nalezenec, budete muset počítat s tím, že určité návyky kočka nemá.

Občas se může stát, že bude nečistotná, nebo Vás bude kousat, škrábat.

Jestliže kočka kouše, či vás škrábne tav zápalu hry nebo zničeno nic, je důležité si s ní ihned přestat hrát a musíte zakřičet či zasyčet. Nepoužívejte ruku k zpětné reakci a maximálně jí chytněte za krkem za kůži a pusťte (dělají to tak kočky svým mláďatům).

Kočka to dělá z důvodu, že neví, jak vás to bolí, přišla o socializaci mezi sourozenci, kteří si při těchto hrách uvědomí bolest toho druhého.

Socializace trvá minimálně do 12-tého týdne věku kotěte a to je doba, kterou má kotě trávit u matky.

Stane-li se, že nám kočka začne močit po domě, neukazujte jí to a nemáchejte jí v tom hlavu, neplácejte ji a nijak netrestejte. Zamyslete se raději, co by kočce mohlo vadit. Nejčastější příčinou je značkování jako znak pohlavní zralosti a vyměřování majetku a teritoria, v tomto případě je řešením kastrace. Pokud to není značkování nebo je kočka již kastrovaná, upozorňuje nás na zdravotní problém nebo nějakou změnu v domácnosti, která se jí nelíbí...          

Změna záchodku, steliva, potřeba většího počtu záchodků, návštěva či nový člen rodiny… v první řadě ale vyloučíme zdravotní problém.

U veterináře či v obchodech s potřebami pro zvířata, koupíme set na odchycení moči www.spokojenakocka.cz/spokojenakocka/eshop/7-1-Pece-o-kocku/136-2-Pece-o-nemocnou-kocku/5/3083-Sada-k-odberu-moci-kocek-Catrine-Pearls postup je popsán v tomto odkazu.

 

Pokud je kočička zdravá, řešíme, co by jí mohlo vadit. Kočka může močit i ze žárlivosti, frustrace pokud tráví dny bez vaší přítomnosti a spousta dalšího.

Vykonává-li kočka velkou potřebu mimo záchodek, to už jistě znamená, že probíhá změna a něco jí vadí.

Nezlobme se na kočku v žádném tomto případě, je to jediná možnost, jak nám může dát najevo zdravotní, či nějaký jiný problém.

Dalším problémem může být škrábání nábytku či koberců. Jednak kočce (i vám) uleví ostříhání drápků (postup naleznete v sekci Sphynx péče - stříhání drápků) a dále už je to jen na vás, abyste kočce zpříjemnili, případně i naučili používání škrabadla. Pokud si kočička neoblíbí velké škrabadlo s odpočivadlem, nabídněte jí malé papírové škrabadlo z lepenky, tomu neodolá téměř žádná kočka. Kdykoli bude kočka přichycena při škrábání nábytku, hned jí okřikněte (netrestejte) a přemístěte na místo pro ni určené. Na tom jí názorně ukažte jak na to (ano, opravdu můžete i škrabat nehty) a při sebemenším náznaku zájmu chvalte a hlaďte. V nouzi lze použít i odpuzovač koček (na jeho funkčnost má asi každý jiný názor) a tím postříkat místo kam nesmí a naopak místo kam chodit škrábat má, zpříjemněte pár kapkami šanty kočičí (některé kočky milují i kozlík, ale s ním velmi opatrně, je velmi aromatický), můžete i odměňovat pamlskem. Pokud tento postup zopakujete spolehlivě vždy, kočička se skutečně na škrabadlo naučí.

Při jiných starostech s kočičkou doporučujeme Bachovy květy.

Zde naleznete informace o Bachových květech s kontaktem na milou paní Martinu Taubrovou, pokusí se Vám pomoci s problémem Vaši kočky a namíchá ji lahvičku přímo na míru a řekne jak dávkovat. www.bachovyesence.cz/kontakt

Bachovky sice nejsou všelékem, ale my věříme, že na psychické problémy pomáhají, samozřejmě na každého jedince neplatí to stejné.

Květy pomáhají i nám lidem.

 

 Nezbývá než popřát krásné chvíle s kočičími miláčky

 

                                                                                                                                     Text : Kateřina Tyrnerová                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               Markéta Šebelíková