Don Sphynx

Historie plemene
Historie tohoto nádherného, pozoruhodného, láskyplného, něžného, oddaného, hodného, elegantního ….. ((nelze šetřit obdivem)) plemene bezsrstých koček začala v únoru 1986 ve městě Ростов-на-Дону.(Rostov na Donu)
Ačkoliv je toto plemeno velmi mladé, tak je uznávané po celém světě. Došlo k tomu při náhodném objevení přirozené mutace.
Елена Ковалева (Elena Kovaleva) při cestě domů nalezla obyčejné chlupaté koťe přibližně ve věku 3-4 měsíců, které na ulici trápili chlapci. Vzala si ho domů. Jednalo se o modrou želvovinovou kočičku, kterou pojmenovala Varvara.
Kočička rostla anichž by se něco neobvyklého dělo. Zvrat přišel okolo 7-8 měsíce věku, kdy kočička začala ztrácet srst. V domnění, že je Varvara nemocná vynaložila veškeré úsilí zjistit příčinu „nemoci“.
Kočka ale byla zdravá, nebyl nalezen žádný zdravotní problém a tak normálně dospívala, jen chlupů na hlavě a zádech měla méně.
V roce 1988 ukázla Varvaru odborníkům ušlechtilých koček a následně se rozhodla jí nechat nakrýt.
Byl vybrán krásný venkovní kocour modro-šedý se znaky a bílou náprsenkou. (Dle všech informací, co se nejvíce líbil a byl nejblíže v okolí. )
Z tohoto spojení se 20.února 1990 narodila tři koťata, jedna z nich Чита (Chita) byla darována paní Ирина Немыкина (Irina Nemykina), která se pustila do nelehkého úkolu vzniku nového plemene a zložila jako první na světě chovnou stanici Donů. Kočička Chita je zakladatelem tohoto plemene.V roce 1992 byl uveden první experimentální standart plemene.
V roce 1993 pod vedením kočíčí asociace Ruska (ФАР), se konala první výstava ruských plemen, kde bylo toto plemeno prezentováno. V roce 1997 bylo nakonec toto úlemeno schváleno podle standardu plemene don sphynx. Následně 14.-16. srpna 1998 se na konferenci WCF jednohlasně uznalo toto plemeno .
Diky tvrdé práci a moha letům chovu Iriny Nemykiny máme toto jedinečné plemeno.

Lucie Slezáková: www.tirnambeo.cz