O sphynx

 

Mít Sphynxe je náročné, protože vyžadují mnoho lásky a pozornosti. Pokud jsou o samotě, strádají, mohou se projevit poruchy chování a mají i sklony ke stresu, což může oslabit jejich imunitu. Není pravdou, že oslabená imunita má spojitost s bezsrstostí!

 

Bud´je budeš milovat nebo nenávidět nic mezitím není, toto motto je opravdu pravdivé.

 

Je bezesporu jedním z nejzvláštnějších kočičích plemen. Troufám si tvrdit, že sphynx, překoná svou povahou i tu nejpřítulnější kočku. V mnoha lidech vyvolává zájem, zvědavost, ale i odpudivost. Jsem přesvědčená, že někdy doslova averze k nahým kočkám pramení z neznalosti a nepochopení tohoto plemene.

Slyšela jsem už „fuj ta kočka je nemocná“, nebo „podívej takhle vypadá oholená kočka“. Už se jen usmívám, a pokud lidé chtějí, ráda vysvětlím. Ze začátku jsem se rozčilovala, později jsem pochopila, že se sphynxem nikdy nepřišli do kontaktu, protože když člověk vezme do náruče to teplé tělíčko, spíše se zamiluje.

 

Výjimečnost plemene sphynx je bezsrstost a zcela unikátní povaha.

Rčení, že Sphynx je povahou něco mezi kočkou, psem, dítětem a opicí je naprosto výstižné.

Jejich mazlivosti a zvědavost je až neuvěřitelná. Mnohé lidi může až obtěžovat, jiní jsou nadšení ze společnosti a oceňují jejich dotěrnost a důvěřivost.

Vytváří si závislost na svém pánovi, vyžadují pozornost a velmi strádají, pokud jsou sami. Zvládají společnost i ostatních zvířat, jsou velmi inteligentní a není to agresivní plemeno. Velmi hravý jsou i v dospělosti.

Jsou zvídaví a bystří, opatrní k neznámým věcem, ale stateční průzkumníci.

Velice učenlivý, dováží pochopit, co se od nich žádá.

Sphynxové jsou vstřícný k návštěvníkům i lidem které neznají.

Na téměř holém obličeji je dobře viditelná mimika tváře, je úžasné domýšlet si, co si asi tak myslí a jejich oči jsou cestou k jejich duši.

Většina slyší na své jméno a přiběhnou na zavolání, rádi komentují, ba dokonce nadávají, umí i krást věci do tlapiček a aportují jako pejsci, vehementně se rvou pod tričko, jelikož potřebují tělesný kontakt, rádi pozorují dění z ramene a výšek. Koťátka vlezou i na hlavu, jelikož jim to váha dovolí.

Jejich místo na spaní je všude tam, kde je teploučko, hlavně postel. Rádi se nosí v náručí a schoulí se na klíně, jedním slovem přísavky.

Pokud něco chtějí, nebo shledají, že to nutně potřebují, dováží se věci vehementně dožadovat a být i uražení, pokud není po jejich.

 

Strava:

Má rychlejší metabolismus, a proto hodně jedí. Vyžadují kvalitní  krmivo s vysokým obsahem proteinů, ale nižším množstvím tuků, neboť ty jejich zažívání příliš zatěžují

superprémiové granulky, obohacujeme stravou o čerstvé syrové maso přemražené alespoň 24hodin, poté šetrně rozmraženo,jogurty,sýry,konzervičky,tučný tvaroh, vykostěnou rybu, vejce.

Nikdy, ale nepodávat jídlo z našeho talíře.

 

Zajímavosti:

Jejich teplota těla je 38 – 39C stejná jako u všech koček, povrchová teplota je  vyšší  tento jev vzniká větším energetickým výdajem potřebný k vyrovnání vnitřní a okolní teploty. Také izolující vrstva chlupů chybí.

Kontakt s holým teplým tělíčkem, které je na omak, jako broskev je velmi příjemný. Navozuje pocit klidu a jistoty, které mohou být asociovány s chováním dítěte.

Určitě se nebojte, že je spynxíkovi zima, pokud by tomu taky bylo vždy si do teplo najde.

 

koťátka už v prvním týdnu otvírají očíčka.

Mohou se dožít 16-18 let

Nejstarší kočkou se stal kocour, kříženec Sphynxe a Devonrexe jménem Grandpa Rexs Allen. Bylo potvrzeno, že byl 34 let starý

 

 

Mýty o Sphynxech:

 

Z neznalosti a nepochopení tohoto plemene, vlivem některých nedorozumění, vznikli i mýty o Sphynxech.

že je Sphynx přecitlivělé plemeno choulostivé a náchylné na chlad.

nezdravé a degenerované plemeno s mnoha problémy a odtažitou povahou

 

Jestli pochází jedinec z nezdravého chovu, má-li chronické nemoci, je oslabený špatnou výživou nebo pochází z úzké příbuzenské plemenitby a podobně, přecitlivělý a choulostivý může být.

 

Pokud je kočka zchoulostivělá nošením oblečků, chováním v přetopených místnostech anebo na elektrických dečkách, stane se choulostivou a sebemenší pokles teploty bude špatně snášet.

Zdravé, silné a odolné zvíře nemá při krátkém pobytu v chladnějším prostředí problém.

 

Je to opravdu plemeno vhodné pro alergiky, nebo je to jen nepravdivá legenda?

 

Říká se, pokud máš alergii pořiď si sphynxe, ale pokud má člověk alergii na sliny, ani sphynx nezabrání alergické reakci.

Je důležité vědět na co je člověk alergický.

Původcem alergie jsou buď chlupy, lépe řečeno prach a roztoči, kteří se v chlupech drží, nebo (a to je hlavní původce alergických reakcí na kočku) alergen, který je obsažen ve slinách a v produktech mazových žláz v kůži koček.

Rozhodně doporučuji, pokud po takové kočičce toužíte jít to CHS a strávit tam chvilku času, jedině tak poznáte, zda nebudete mít problém. Chovatel Vás rád uvítá a Vy budete mít možnost pomazlit se s kočičkou, ale pozor buďte připravený, že Vás hned obklopí, jsou to vtěrky.

 

 

Venčení:

 

Pokud kočku nevezmete ven, nebude vědět o co je ochuzena, ale pokud to jednou uděláte, bude chtít pořád, volit můžete kšíry nebo voliéru, vyvarujte je přímému slunci.

 

Výstavy:

 

že Sphynxové nemají rádi kontakt, dotýkání a nejsou ochotni se dát pohladit. Myslím, že tento předsudek nejspíše vznikl na výstavě. Kočka dobře socializovaná, zvyklá od mala na cestování, kontakt s lidmi a vystavování nemá problémy. Zvíře, které není zvyklé na vystavování, je vystresované neznámým prostředím, hlukem a dotyky mnoha cizích lidí, může být natolik podrážděné, že mu bude vadit i dotek majitele, kterého důvěrně zná. Také někteří majitelé, zcela logicky, nejsou rádi, když na výstavě na jejich zvíře sahá množství lidí.

 

Návštěvníci by si měli uvědomit, že není vhodné hladit všechny kočky na výstavě.

Vždyť i posuzovatelé a stevardi si při manipulaci s jednotlivými kočkami dezinfikují ruce.

Nedivte se chovateli, že je nepříjemný, když mu bez svolení sahají návštěvníci na kočku. Spíše než neochota ze strany kočky nechat se pohladit, bude problém neochota chovatele dát kočku někomu pohladit.

 

Text : Kateřina Tyrnerová

www.smaragdsphynx.com