Sphynx péče

 

To, že Sphynx nemá srst neznamená, že není potřeba o ně pečovat. Srst u ostatních koček absorbuje kožní maz. U Sphynxů tento maz zůstává na kůži a musí se z těla odstranit koupelí. Většina Sphynxů koupání dobře snáší. Součastně s koupáním čistíme uši, kde se též vytváří mnohem více mazu než u chlupatých koček. Odstraňujeme maz z drápků a konce drápků zastřihneme. Sphynx může prochladnout nebo si na slunci spálit kůži stejně lehce jako člověk. To jsou hlavní důvody, proč musí zůstat pouze v bytě/ domě. Vnitřní teplota, která vyhovuje lidem, vyhovuje i Sphynxům. Nicméně je-li jim zima, jsou dost chytří na to, aby si našli teplé místečko v lidské posteli, na televizi nebo monitoru počítače nebo našli zvířecího kamaráda, který je zahřeje. Potřebují kvalitní a vysoce výživnou stravu vyhovující jejich rychlému metabolismu.
Ač by se mohlo zdát, že péče o sphynxe je složitá, tak to rozhodně není. Odpadává nám dlouhé česání srsti. Nemáme po bytě chlupy, nemusíme se strachovat, zda návštěva nebude mít na talíři chloupky a neodcházíme do společnosti v novém modelu šatů, co vypadají jako svetr, trošku přeháním, ale něco za něco. U sphynx je nutné často měnit povlečení a nebrat si moc světlé věci, neboť se může stát, že odejdeme s obtiskem na tričku.

 

Koupání
Kvůli své absenci chlupů se na kůži tvoří maz, pot a špína, nejedná se pouze o estetickou stránku, ale špína může sphynxe svědit, proto je nutná koupel. Záleží na tom jak moc sphynx špiní, jsou to takoví malí horníci, kteří rádi v záchůdku hrabou a hrabou, podle toho volíme frekvenci koupání, sami poznáte kdy je to nutné, světlí sphynxové potřebují většinou koupel častěji než tmaví, , koupeme 1 týdně nebo za 14dní.Používáme dětské, nebo sphynxí mýdlo, které vyvinula Karolina Leitnerová, dlouholetá chovatelka sphynxů.V rozmezí koupání, otíráme vlhčenými dětskými ubrousky.
Určitě Vás zajímá, jak je to s vodou. Viděli jste nespočet videi, jak si libují v koupání, ale každá kočka je osobnost. Koupání mohou milovat i chlupatice, pokud víte, že se vody nebojí. Sphynx se učí zvykat na vodu odmalička. Někteří se opravdu rádi „cachtají“ jiní spíš koupel vytrpí, jelikož musí, nebo si trochu zanadávají. Po koupeli je nutné řádně vysušit. Velká změna teploty či průvan může zapříčinit nastydnutí.

 

Oči
Dbáme na očička, jelikož nemají řasy a tvoří se ospalky, otíráme je vlhkou žínkou.

 

Uši
Důležitá péče se věnuje uším. Může se stát, že i veterinář, který nemá zkušenost se sphynxem, Vám hned bude diagnostikovat ušní svrab. Klidně si nechte udělat rozbor, pro klid jeho duše, ale o nic takového se nejedná. Opět opakuji, kvůli absenci chloupků, prach a nečistoty uváznou v uších nikoli na srsti, kterou postrádá, proto se musí pravidelně, alespoň jednou týdně ouška čistit vatovými tyčinkami a odstranit maz.

 

Drápky
Odstranění mazu v okolí drápků doporučuji při koupeli žínkou či vlhčeným ubrouskem, pokud nedrží u koupání tak po. Je vhodné rovnou zastřihnout, protože sphynxové rádi skáčou na záda a dělají Vám společnost na rameni nebo na hlavě, tak aby to pro Vás nebylo tolik bolestivé.
Samozřejmě čistíme dle uvážení.

 

Co se týče péče o kůži, spyhnx se krémem nemaže!
Jediná výjimka je delší pobyt sphynxe na sluníčku, pak jedině dětský krém na opalování s vysokým faktorem. Samozřejmě stejně jako člověk může být na přímém sluníčku pouze krátkou dobu. Když se sphynx poraní, má poměrně odolnou kůži, která se opravdu rychle hojí.
Ještě zdůrazním sphynx je opravdu jako dítě, je nutné být důsledný.

 

Text: K Leitnerová a K.Tyrnerová