Kastrace

Na webu je velké množství informací z jakých důvodů kastrovat, takže jen ve zkratce.

 

Kastrace je velmi důležitým milníkem v životě kočky, která není pod záštitou registrované chovatelské statnice určená k chovu. 

 

Množením koček bez účelu, bez testů aniž bychom znali generace jedinců, pouze dochází k tomu, že se šíří nemoce a plní se útulky.

Byl někdo z Vás v útulku?

 

Říje kočku vyčerpává, válí se po zemí a volá kocoura, navíc většinou odmítá stravu. Pod vlivem hormonů hrozí zápal či nádor dělohy.

Říjící kocour toužící po kočkách "hlasitě volá" svou partnerku, vysiluje se, může přestat i jíst, hrozí nádory varlat.

Dokonce i když jedí, hubnou, strádají, může se projevit až agresivní chování, změna povahy.

Říjicí kočka i kocour mohou značkovat své teroterium , může se stát že pokud nezasáhnete kastrací včas, se značkováním nemusí přestat.

Pokud máte doma více koček, mohou se mezi sebou napadat.

 

Proti (fámy) :  kočka po kastraci nabere, kočka by aspoň jednou měla mít koťata, kastrace je proti přírodě, nechci své kočce ubližovat operací atd.

 

Pro (realita) :  kastrace není příčinou tloustnutí koček pouze nadbytečné překrmování vede k nezdravému tloustnutí.

Kočka neurčená k chovu nepotřebuje mít vrh, aby se dala kastrovat, nic se tím nezmění k lepšímu, pouze bude starost, kam koťata umístit.

Kastrace není zbytečným zásahem do organismu, jak někteří hlásají, že je to proti přírodě.

Můžeme oponovat, že již několik desetiletí žijí kočky v domácnostech a tu zodpovědnost za ně přebírá člověk. Operace je velmi rychlá a rutinní, kočka se velmi dobře zotavuje (již druhý den je v normálu). Menší operace je větším přínosem než (ze strachu z operace) celoživotně říjící a strádající kočka. Kočky jsou po kastarci také přítulnější a vyrovnanější. 

 

Čili kastrací chráníme svou kočku před dlouhodobým stresem z neskutečněného krytí a vrhů, hladověním, strádáním a útrapami, zdravotním obtížím (záněty, nádory), vnikem zlozvyků, změnám v chování ve smečce i vůči člověku.

 


Chtěli bychom poukázat a doporučit i (v)časné kastrace.

V Americe kastrují koťata od 14 týdnů již několik let. Chovatelé se u nás v České republice a Slovensku se již průběžně k časným kastracím také uchylují.

Nejen že tak chrání své odchovy, před množiteli, či lidmi kteří si chtějí dopřát nějaká ta koťátka ať již z neznalosti či za úmyslným porušením kupní smlouvy. Ale, koťata kastraci snášejí mnohem lépe, než dospělí jedinci. V neposlední řadě i mazlitelé uvítají, že nemají starosti s kočičkou po kastraci.

Informace o tom, že kočka nedoroste do patřičných rozměrů a bude mít v budoucnu problémy třeba s močovou trubicí jsou mylné (potíže s ledvinami souvisí zcela jen se stravováním a pitným režimem)!

Desítky (v)časně kastrovaných, zcela zdravých koček již v domácnostech běhají :)

Ne každý veterinář (v)časné kastrace uznává, co veterinář to názor. Někteří se již dál vzdělávat nechtějí, jiným to příjde náročné. Někteří jsou zkrátka "stará škola" a neuznávají nové studie, čerpají pouze z iformací dosptupných v době jejich studia. Nenechte se odradit a i na kastraci dospělého jedince vyberte dobrého veterináře na doporučení.

 

Tip: Upozorněte svého veterináře at´použije elektrickou dečku pod sphynxe,při kastraci, sphynx velmi rychle při sedaci či anestezii ztrácí teplotu těla.

Doma dejte pozor po probuzení, ještě omámení mají tendeci skákat a šphat do výšek, zamezte tomu Vaší přítomností.

 

Přidávám odkaz na krásně zpracovaný a velmi zajímavý článek od Radky Vacíkové  imagineglamour.cz/cz.php?mn_page=26 

Text : Kateřina Tyrnerová

Markéta Šebelíková