Sphynx pomoc při výběru

 

Toužíte po těchto krásných a neuvěřitelných kočkách, nebo Vás natolik zaujaly, že jste se zamilovali?
 
Zaručí Vám průkaz původu povahu kotěte, jeho výbornou socializaci, kvalitní péči a zdraví ?
Každé kotě je osobností, s povahou se rodí, my ji můžeme ovlivnit svým přístupem (stálým kontaktem, jemným zacházením, hraním a citlivou, ale důslednou výchovou - tím lze přirozenou hravost, přítulnost a inteligenci koťátek plemene sphynx ještě zintenzivnit. Koťata od chovatelů, věnujících se chovu důsledně a intenzivně, jsou výjimečná.  U solidní CHS je samozřejmě nesrovnatelně vyšší šance koupit naprosto zdravé kotě, s garancí trvalého chovatelského servisu. To znamená, že při jakémkoliv problému se můžete na svoji mateřskou CHS obrátit a chovatel Vám rád poradí i pomůže. Testováním nemocí,  mezi něž patří hlavně HCM (hypertrofická kardiomyopatie) - zákeřné dědičné onemocnění srdce, si svůj chov pečlivě hlídá. V dnešní době, kdy je HCM  u plemene sphynx hodně rozšířená, netestují své chovy jen nezodpovědní chovatelé a tzv. "množitelé" bez PP. Kočku/kocoura nestačí otestovat na HCM jednou za život. Solidní a zodpovědný chovatel testuje svá chovná zvířata po celou dobu jejich působení v chovu. Více najdete na stránce věnované přímo HCM.

Jen si pro začátek položte pár důležitých otázek:
Jste rozhodnuti pro přísavku, která s Vámi bude sdílet třeba i rameno a postel, bude Vám u všeho asistovat a bude Vám neustále v patách?
Máte někoho, komu můžete právoplatného člena rodiny svěřit v době dovolené či jiné Vaší nepřítomnosti, popřípadě zajistit, aby mohl s Vámi?
Budete mít dostatek času?
Jste rozhodnuti věnovat mu každodenní starost a kvalitní péči, a to po dobu řady let?

V tom případě směle do toho!
 
Nezapomeňte: (Platí pro všechna plemena, nejen pro sphynxe.)
Buďte obezřetní a neunáhlete se, informujte se o CHS, navštivte ji.
Každá chovatelská stanice Vás ráda uvítá, ale prosím berte to zodpovědně, chovatelé jsou lidé, kteří mají právo na svůj soukromý život, rádi se Vám budou věnovat, ale neobírejte jej zbytečně o čas.
Měli byste být přivítáni kočkami veselými, čistými, zdravě vypadajícími, bez známek kašlání, kýchání, bez oteklých očí a špinavých zadečků značících průjem.
U chovatele by mělo být čisto, ale může Vás překvapit pach nekastrovaných kocourů.

Chovatel by měl být ochotný a nápomocný, před i po prodeji kotěte. Měl by Vám věnovat svůj čas a zodpovědět všechny Vaše dotazy. Nestyďte se ptát, neexistují hloupé otázky. Dobrý chovatel chápe, že jste nováčci a se vším Vám rád poradí a pomůže.
Bude se určitě také mnoho ptát Vás. Není to z pouhé zvědavosti. Chce se jen přesvědčit, že jeho miminko najde dobrý domov, kde bude milováno a dostane se mu té nejlepší péče.

Odběrem kotěte s dobrým chovatelem kontakt nekončí, ba naopak začíná, chovatelský servis je samozřejmostí, můžete se na chovatele obrátit s jakýmkoli problémem a naopak i chovatele velmi zajímá, jak jeho koťátka rostou a jak se jim v novém domově daří. Často se stává, že takto  najdete nové přátelství.

Váš nový člen domácnosti musí být 2x očkovaný, aspoň 2x odčervený a v případě koupě koťátka do chovu i čipovaný. Z CHS si s ním odnesete rodokmen, očkovací průkaz (v případě čipovaného jedince europas), smlouvu, popřípadě nějakou výbavičku do začátku. Měli byste dostat minimálně krmení, na které je koťátko zvyklé.
Nikdy si neberte kotě mladší 12 týdnů!
Ani nonstop péčí 24 hodin denně mu nikdy nenahradíte sourozence, matku a její výchovu, která má podstatný vliv na správnou socializaci každého mláděte.
Věřte, že kotě odtrhnuté příliš brzy od matky bude mít problém, který poznáte během jeho dospívání, a nebude mít problém jen on, ale s ním i Vy!
Koťátka jsou schopná sama jíst od 6ti týdnů věku, ale to rozhodně neznamená, že jsou samostatná a mámu nepotřebují! Potřebují!
Vyhýbejte se odchovu bez průkazu původu.
PP stojí chovatele 150,- Kč  když se zamyslíte, cena není vyšší jen kvůli tomuto papíru!
Nezapomeňte, CHS nechává dělat a platí patřičné genetické testy a nemocné jedince vyřazuje.
Nechte si výsledky testů předložit! Očkuje, odčervuje, krmí kvalitní stravou, věnuje celému chovu plno času.
Jedině PP Vám zaručí, že si odnášíte skutečně kočku daného plemene.
I  mezi množiteli najdete lidi „dobré“ a mezi chovateli lidi „zlé“…
Aby člověk objevil tu správnou CHS a nepodporoval ty „zlé“, musí hledat, navštívit aspoň dvě - tři CHS, aby zjistil, že někde asi není něco v pořádku.
Když chceme koupit dům, též nekoupíme první, co vidíme, ale pečlivě vybíráme a zvažujeme, tak proč nehledáme takto společníka na dlouhá léta, nového člena naší rodiny?
Rozhodně doporučujeme nasbírat co nejvíce informací - v dnešní době internetu to už není žádný problém.
Prosíme, nepodporujte množitele, a pokud nemůžete investovat tolik peněz za plemeno, které jste si vybrali, navštivte útulek, je tam plno opuštěných dušiček, co čekají na svůj domov a lásku. V útulku Vám o kočičce vždy řeknou vše potřebné a poradí, navíc kočičky jsou ošetřené, očkované a kastrované, není čeho se bát. Vyberte si tam.

Množitelé své odchovy netestují a tím pádem mohou prodávat lacino. Hatí tak práci chovatelů. Vypouštějí do světa kočičky se špatnými genetickými předpoklady, se skrytými vadami, nemocemi, které se mohou projevit mnohem později. Vás pak čeká velká bolest, když Vám veterinář sdělí neúprosný ortel o končícím životě Vaší  smrtelně nemocné kočičky. Toto Vám množitel nikdy neřekne, nikdy řešit nebude a čelem se k tomu nikdy nepostaví. Většinou koťata krmí nejlevnějším krmivem a rychle „pakuje“ z domu, klidně je i doveze až k Vám nebo předá někde na parkovišti u supermarketu. A na nějaký kontakt s Vámi už není zvědavý, takže jste možná ušetřili a nakonec zjistíte, že jste si koupili toho nejdražšího mazlíka v životě. V případě koupě zvířete se držte toho, že "Nejsme tak bohatí, abychom kupovali levné „věci“".

Text: Kateřina Tyrnerová